Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

V Kosmetickém studiu GERnétic jsem vyzkoušela Jarní restart pleti

Milé čtenářky, milí čtenáři, jako bloggerka spolupracující s GERnétic jsem si pro vás připravila článek o proceduře, jíž jsem podstoupila koncem března. Po zimním období se může stát, že je pokožka mdlá. Jako by jí scházel život. V zimě se obvykle méně hýbeme na čerstvém vzduchu. Na tuky a sacharidy bohatší strava s nižším obsahem vlákniny, zeleniny a ovoce se do tváře může zapsat rovněž. Stejně jako povětrnostní podmínky, kterým jsme od října do března byli vystaveni.

Podle čínské medicíny je jarní období spojené s městnáním, zadržováním tekutin. Nezřídka nás pohled do zrcadla informuje o nemilé skutečnosti. O drobných otocích v obličeji. I v mém případě jsem po zimních dnech shledala, že by pleť potřebovala zásah odborníka. Přála jsem si, aby se do pokožky vrátil život, barva, šťavnatost a do oka jiskra. Přijala jsem tedy pozvání do Kosmetického studia GERnétic, abych vyzkoušela, co s krásou dokáže provést ošetření nazvané Jarní restart pleti.

Doteky navracející půvab

Velmi často hovořím o tom, jaké přípravky kosmetička používá. Mými evergreeny v péči od GERnétic jsou čistící mléko Glyco (o němž jsem vám psala v jednom ze svých předchozích blogů), tonikum Sebo Ger, maska Immuno v kombinaci s krémem Synchro. Samozřejmě je pro mne každá návštěva jiná, a tomu se přizpůsobuje i výběr produktů – jednou je to maska Argini, v létě Base Jour De Marine, v zimě krém Symbiose. Ústředním motivem článku dnes ale nebudou přípravky. Nýbrž doteky.

Lymfa na jaře vyžaduje více péče

Jaro je ideální období, kdy si můžeme dopřát lymfatickou masáž. Rozproudí-li se lymfa, tělu se ulehčí a snáze se očišťuje od metabolických zplodin, jež se za zimu v organismu nastřádaly. Protože lymfatický systém nemá žádnou pumpu, tak jako tomu je u systému kardiovaskulárního, v němž tuto funkci zastává srdce, je potřeba jej v chodu udržovat díky fyzické aktivitě. Je-li nedostatečná, pak má velký význam dopřát si bez obav a váhání extra péči.

Lymfatický oběh zabezpečuje procesy, jež nedokáže převzít žádná jiná soustava v těle. Jeho funkce je klíčová pro zachování zdraví veškerých tělesných tkání. Lymfa proudící v lymfatických neboli mízních cévách odvádí odumřelé buňky z těla. Hraje důležitou roli při absorpci tuků z natrávené potravy, jako jediný druh makroživin nedokáží projít do krve přímo přes střevní stěnu. Lymfatická tkáň hraje též významnou roli v udržování funkčního imunitního systému a v celkové drenáži organismu. Pokud lymfatický systém špatně funguje, pak dochází k otokům, vzniku a zhoršení projevů celulitidy, poruchám imunitního systému.

foto-2

Co může způsobit problémy s lymfou a otoky

Lymfa dokáže správně proudit jedině tehdy, pokud jí do cesty nepostavíme bariéru. A co by mohlo být onou bariérou? Například něco tak banálního jako punčochy či punčochové kalhoty, upnuté oděvy, kalhoty či sukně s vysokým pasem, stahovací spodní prádlo, dokonce i podprsenka či ponožky s těsným lemem. Lymfatické cévy vedou tekutinu de facto pod kůží, v mnohem menší hloubce, než například proudí krev. Cokoli, co nás stahuje, skřípne i lymfatické cévy a celá soustava pak nemůže naplno vykonávat své funkce. Lymfa se všemi odpadními látkami se městná v určitých partiích – to může způsobit vznik otoků, zhoršit projevy celulitidy, jak jsem uvedla v předešlém odstavci. Zpomaluje se odvod toxinů a ty se usazují v lymfatických uzlinách či přidružených tkáních. To může vést ke vzniku zánětlivých ložisek, chronických zánět, alergií atd.

foto-1

Jak lymfu rozproudit: pohyb, nápoje i strava

Lymfu lze rozproudit různými způsoby. Mezi první patří sportovní aktivita. Nejlépe ta pravidelná. Nejvíce to potřebují ti, kteří celý den stojí na nohou nebo majísedavé zaměstnání. Zkuste tedy vyrazit na procházku. Pořiďte si třeba krokoměr a dejte si předsevzetí, že si dopřejete alespoň 8 000 kroků denně. Zajděte do fitness centra na hiking (simulace chůze v horském terénu). Zkusit můžete jízdu na kole, rotopedu či spinning. Dopřávejte si jógu. Ta přirozeně díky prováděným ásánám stimuluje mechanickým způsobem pohyb lymfy. Stlačuje uzliny, které poposunou tekutinu dále do mízního oběhu. Dýchejte – dech představuje základní pohyb, s nímž lze ovlivnit veškeré procesy v těle. Pijte dostatek kvalitních tekutin – vodu, bylinné čaje, bylinné nápoje, šťávu z aloe vera, dopřejte si matchu či kvalitní zelený čaj. Omezte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a mléčných výrobků a dopřávejte si více ovoce a zeleniny. Vynikající jsou také klíčky.

Mně se nejvíce osvědčila jóga, cyklistika a túry. Všechny tyto aktivity rozšiřují vitální kapacitu plic.

Jak lymfu rozproudit: Lymfatická masáž

Lymfatický systém může být ale povzbuzen ve své činnosti také jinak. Pomocí speciální lymfatické masáže či manuální lymfodrenáže. Ta může být určena jak tělu, tak obličeji. A právě obličejová lymfatická masáž je součástí ošetření nazvaného jako Jarní restart pleti. Vede je Blanka Chmelíková z Kosmetického studia GERnétic, která získala certifikát a lymfatickou masáž obličeje může bezpečně nabídnout každému klientovi.

Jediné, co by měl klient před návštěvou zjistit, je, zda vzhledem ke svému zdravotnímu stavu může lymfatickou masáž podstoupit. Kontraindikací může být třeba těžký chronický zánět štítné žlázy či akutní zánětlivé onemocnění. Proto se vždy nejprve poraďte se svým lékařem. Já sama jsem kdysi vykazovala známky zánětu štítné žlázy, nyní jsem ale v pořádku. I přes to jsem se raději dotázala své ošetřující lékařky, zda je pro mne procedura neškodná. Jisto je jistota. A jde-li o zdraví, platí to dvojnásob.

Jarní restart pleti zabezpečí lymfatická masáž obličeje

Lymfatická masáž v ošetření nahradila tradiční francouzskou kosmetickou masáž. Lymfatická masáž, protože pracuje s tkáněmi těsně pod povrchem kůže, využívá techniku, kterou bych charakterizovala jako jemné hlazení. Doteky Blanky mi připomínaly spíše doteky peříčka.

Je to velice příjemné, ačkoli mne to zprvu lechtalo. Nicméně po deseti minutách jsem si začala všímat toho, že se z pleti vytrácí napětí. Znáte je – vzniká v důsledku celodenního přemýšlení, diplomatického výrazu, starostí, stresu, spěchu, někdy dokonce vlivem dehydratace nebo zhoršeného proudění lymfy. To, co zažíváme, se vždy nějakým způsobem otiskne do tělesných struktur. Napětí se díky Blančině umění rozpustilo. Mimické svaly se staly poddajnější a uvolněnější. Tlak kolem očí se zmírnil. Ten patří k těm vjemům, které zažívám nejčastěji. Hodně pracuji u počítače, fotím, bez koncentrace na zrakové podněty se neobejdu. A také proto se zde hromadí nejvíce únavy. Pokožka čela jako by měla prostor se konečně vypnout a vyhladit své drobné vrásky vykreslené obvyklými všednodenními starostmi.

Celá procedura trvala přibližně hodinu. Přiznám se, že čas nepočítám, jsem-li v rukou Gerneticienne. Blanka se věnovala lymfatickou masáží čelu, očnímu okolí, nosu, tvářím, bradě, podčelistním partiím, krku, ramenům i dekoltu až k srdci, kam by každé ošetření lymfy mělo směřovat. Dotek popohání lymfu, a aby se dokázala rozpohybovat celkově, musela Blanka také tzv. otevřít lymfatické uzliny.

foto-4

Výsledky Jarního restartu pleti: co dokáže lymfatická masáž

Po proceduře jsem se doslova cítila jako po regenerační kúře. Prostě skvěle! Pojmenování restart je tedy zcela na místě. Odcházela jsem uvolněná, zrelaxovaná, vyrovnanější. Opadly ze mne všednodenní starosti, stres, který jsem fyzicky pociťovala jako napětí, jež se přenášelo do těla, do výrazu tváře. Když jsem se na sebe podívala do zrcadla, spatřila jsem změnu. Má pleť byla vyhlazená, šťavnatá, projasněná, rozzářená a bez známek únavy. Oční okolí zůstalo bez otoků, kontury tváře byly výraznější. I ve svém výrazu jsem spatřila jiskru, po níž se mi už stýskalo.

Blančina kosmetická péče propojená s obličejovou lymfatickou masáží na mne zanechala pozitivní otisky. Doma mi pak partner vysekl poklonu, že celá zářím a vypadám nadmíru spokojeně. A měl pravdu. Z kosmetického lehátka jsem odešla se zásobou energie i radosti, s pocitem lehkosti bytí. A to považuji po vypjatém únoru i březnu téměř za zázrak! Výsledky pak přetrvaly ještě následujících pět dní. Aby byly trvalejší, ptala jsem se Blanky, bylo by ideální, pokud by klientka či klient podstoupili kúru – přibližně čtyři až pět procedur s týdenním odstupem. A posléze by měli docházet na udržovací ošetření jednou měsíčně.

Gerneticienne Ing. Blanka Chmelíková

Když jsem psala o zážitku, je to především díky Blance. Kromě toho, že je nesmírně šikovnou Gerneticienne, je také úžasnou osobností. Mnoho let se věnuje józe, v současnosti zejména tantrické józe soustředící se na „vnitřní bohyni“ v každé ženě, mentálně, emocionálně i fyzicky – například prací s pánevním dnem. Blanku znám jako ženu s nekonečným elánem a energií. Chutí a vůlí změnit to, co se jí v životě nelíbí. Jako tomu bylo například v jejím původním povolání. Sedavý ubíjející kancelářský život, v němž mnozí ustrnou, vyměnila za dynamický a zdravý životní styl, jehož podstatnou součástí jsou rodina, seberozvoj, vzdělávání, GERnétic, jóga, láska k sobě i přírodě. Je to bytost, která mne vždycky nabije energií. Obdivuji Blančiny vědomosti o člověku a lidském zdraví. Obdivuji její schopnost komunikovat a přivést druhé pouhým výrazem tváře na zcela jiné myšlenky. A je-li něco, čím mi dokáže polichotit a mne to od srdce potěší, pak je to její pozornost. Vždy si všimne toho, jak jsem nalíčená, odhalí, proč jsem na daný den zvolila zrovna ten a ten šperk s drahokamem. Vždy z našich setkání čerpám obrovskou dávku inspirace.

foto-5

Budu se těšit na vaše komentáře a dotazy, které můžete pokládat na sociálních sítích.

S láskou,
bloggerka Kateřina