Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Červené pupínky po těle

Dotaz:

Dobrý den, chtěl bych se, prosím, zeptat. Vytvořili se mi červené pupínky v oblasti hrudi, břicha a zad (v příloze zasílám foto). Lze takto poznat o co se jedná? Nic mě nesvědí a žádnou zdravotní změnu nepociťuji. Děkuji za odpověď 

Odpověď:

Mohlo by se jednat o povrchovou plíseň Pityriasis versicolor. Na kůži se běžně nachází, ale za určitých podmínek se může namnožit. Např. výraznější pocení, nošení umělého prádla (sportovní dres), ale i při některých onemocněních (cukrovka, onemocnění štítná žlázy...), to ale bývá málokdy, píšete, že žádnou zdravotní změnu nepociťujete. Také by to mohla být Pityriasis lichenoides, Parapsoriasis guttata, Seboroický ekzematid. Doporučovala bych přeléčit to jako povrchovou plíseň dezinfekčním mýdlem, protiplísňovým roztokem. Z dermokosmetiky GERnétic je výborné dermatologické mýdlo Derma. Nyní, v období koronaviru, se hodí i na umývaní rukou. Flíčky potírejte protiplísňovou mastí. Povrchová plíseň se může přenášet šupinkami kůže na citlivé osoby a zpět na pokožku. Proto je potřeba i po přeléčení dezinfekce prádla a žehlení z vnitřní strany. Pokud by se onemocnění nelepšilo, určitě bude vhodné vyšetření v ambulanci kožního lékaře, kde mohou na základě doplňujících vyšetření stanovit diagnózu a další léčbu.