Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Jak pečovat o pleť s Periorální dermatitidou

Dotaz:

Dobrý den, prosím o radu, jaký přípravek mám používat na svou periorální dermatitidu diagnostikovanou kožní lékařskou? Bohužel přes užívání Rosaloxu a dalších tinktury se stejnou léčící látkou, jako je v rosaluxu, se mi jí nedaří zbabit. Trpím tím od cca 12 let, tedy v různé míře již dvacet let. Pomáha jen dlouhodobá dieta bez mléka (na 100%), cukru a lepkové mouky.
Projevuje se kolem nosu, spodní strany očí a bradě.
Děkuji

Odpověď:

Nejprve je skutečně třeba pátrat po příčině onemocnění, pokud máte podezření na zhoršující potraviny, což i Vy píšete, je třeba se jim úplně vyhnout. Z potravin to ale dále mohou být i aromatická koření, někdy se při vyšetření najde v žaludku Helikobakter pylori. Z dalších faktorů zhoršení je UV záření, hormonální antikoncepce, nepředpokládám, že používáte na Vaše problémy kortikoidní masti, ale to jistě všechno víte od své kožní lékařky. Doporučuje se při léčbě na určité období i předpis celkových léků (metronidazol, doxycyklin, minocyklin, tetracyklin…), v těžších případech, což ale na tento typ onemocnění pojišťovna nehradila - lék isotretinoin, který má výrazné omezení v léčbě. Nedoporučuje se používat fluorované zubní pasty, mastné a hydratační krémy, je vhodné oplachovat obličej převařenou vodou, nepoužívat čisticí vodičky a tonika, mně se u pacientů osvědčila borová voda, Jarishova voda z lékárny, příp. oplachy tmavým čajem. S kosmetikou GERnétic bych doporučila začít v době, kdy bude pokožka v klidovém stádiu. Pravidelná večerní aplikace krému Synchro ve velmi malém množství zvýší obranyschopnost pokožky a akutní stavy pak nejsou tak časté. Postupně se tímto způsobem daří držet pokožku v klidovém stádiu dlouhodobě. Samozřejmě, že se přitom budete snažit odstranit nebo omezit příčiny problému.