Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Trvalá vyrážka na horním rtem a ústní koutky

Dotaz:

Dobrý den paní doktorko, mám dlouhodobý problém se zarudlou vyrážkou nad horním rtem. Již chronicky se mi k tomu tvoří i ústní koutky. Vyrážka hrozně pálí a občas svědí, když si jí začnu drbat, začne mokvat. Zhoršují to kořeněná jídla či rajčata, ale na alergologii jsem byla a výsledky negativní. Dělali mi v kožní ambulanci i testy na zádech na chemické látky a také negativní. Paní doktorka mi doporučila změnit pastu, krém na obličej, nic nezabírá. Napsala mi kortikoidní mastě např. Advantan, ale to také nezabírá. Ústa si sama pravidelně mažu neparfemovaným balzámem na rty, který je zvláční, jinak by se to pálení nedalo vydržet. Je to pro mě už i psychický problém, protože se vyrážka vyskytuje na obličeji a pocit neustálého pálení v této oblasti je hrozný. Preparát B-Komolex užívám na koutky a bezezměny. Mám ekzém od dětství, který se mi tvoří občas na vnitřních stranách lokte nebo na hrudníku, ale taky pravidelně sám mizí, nepálí nesvědí. Ještě se mi tvoří ve vlasové části šupiny/krusty, které když se odloupnou tak taky vespodu mokvají, z toho důvodu jsem také nucena si denně mýt hlavu šamponen, jinak mě strašně svědí. Ale nejhorší problém je pro mě momentálně ústní vyrážka. Předem děkuji za jakékoliv rady.

Odpověď:

Předpokládám, že máte vyšetřen i krevní obraz a základní biochemické hodnoty. Koutky často souvisí i s fokusem na zubech, v krku, nose, čili přítomnosti nějaké infekce, ale i při trávicích potížích / Helicobacter pylori /, ale i dalších vnitřních onemocněních, kromě venkovních, i když epikutánní testy byly u Vás negativní. I když testy na potraviny byly také negativní, určitě se vyhýbejte potravinám, po kterých pozorujete zhoršení, nemusí jít jen o projev alergie ale také intolerance / nesnášenlivosti /. Zkuste si dlouhodoběji potírat postižená místa krémem Synchro z dermatokosmetiky GERnétic, na vlasy doporučuji jemný šampon Medul.