Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Plíseň na nohách

Dotaz:

Dobrý den, můj dotaz se týká plísně na chodidlech. Je to přibližně dva roky zpátky, co mě začalo trápit svědění na chodidle pravé nohy. Objevily se drobné pupínky, které svědily. Problém jsem nejdříve neřešila. Postupně se pupínky i svědění objevily i na levé noze. I když jsem si nohy a chodidla myla a čistila škrabkou, problém přetrvával. Žádnou mast jsem nepoužívala. Před rokem a půl jsem otěhotněla a v těhotenství svědění celkem ustoupilo. Nyní mám desetiměsíční dceru, kterou ještě kojím. Právě během kojení se mi svědění chodidel postupně vrátilo, a to během letních měsíců. Kvůli kojení jsem se obávala použít jakoukoli mast, i přesto, že mi v lékárně doporučili Canespor. V posledních týdnech jsem na chodidlech, především pravé nohy, zpozorovala plíseň. To, že jde o plíseň, mi potvrdila kožní lékařka. Vzhledem ke kojení mi však zatím nemůže napsat žádnou mast, natož pak léky. Lékařskou zprávu u sebe nemám. Zřejmě se pozastavíte nad tím, proč se na tuto věc ptám až teď, ale můj dotaz přesto zní: Má neléčená plíseň vliv na kojení? A mohla případně ovlivnit plod během těhotenství? Chodidla si alespoň ošetřuji škrabkou a v posledních dnech mažu vždy po umytí octem. Ale také nevím, zda nedělám chybu. Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď:

Pokud máte potvrzenou plíseň dokázanou, víte, že se může přenést infikovanými šupinkami na jiné části těla, jinou osobu. Máte i změny na nehtech? Vyvolavateli mohou být více druhů dermatofytů a kvasinky. Bez cílené léčby onemocnění neustoupí, může se zhoršit, zkomplikovat bakteriální infekcí. Často přetrvává při snížené imunitě ... Nezapomínejte na dezinfekci obuvi, ručníků, vany, všude v šupinkách může dost dlouho přetrvávat. K Vašemu dotazu: Nemyslím, že by povrchová plíseň nohou mohla ovlivnit plod během těhotenství. Mezi škodlivé látky, které se mohou objevit v krvi matky a přejít na plod povrchová plíseň nepatří, neovlivní proto ani kojení. Přestože u mnoha přípravcích se udává, že by se neměly používat v těhotenství nebo při kojení, masti, krémy, roztoky v množství a koncentraci používané na nohy působí v povrchových částech pokožky, neměly by se dostat do krve a tím ani do mléka. Kromě cílené antimykotické léčby doporučuji zlepšit imunitní odpověď pokožky potíráním (při suchých projevech, nikoli mokvavých s puchýřky) krémem Synchro 2x denně a přípravkem Créme Soin des Pieds z kosmetiky GERnétic.