Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Velká hnědočerná pigmentovaná morfa na pravém spánku

Dotaz:

Morfa na pravom spánku cca 25x3 mm výrazne hnedočierno pigmentovaná (plochá)cca 25 rokov, časom sa málo zväčšujúca. Lekárom dermatológom odporúčaná excízia. Vzhľadom na komplikované hojenie rán s jazvami mám obavu z chirurgického zákroku a možného zjazvenia tváre.
Otázka: Existuje nejaká možnosť aj konzervatívnej liečby (napríklad krém), ktorá by aspoň čiastočne bez vedľajších účinkov eliminovala výraznú pigmentáciu tohto plochého výrazne pigmentovaného tumorčeka (Verruca seborrhoica faciei)?

Odpověď:

Pokud je dermatologem diagnostikovaná Verruca seborrhoica faciei, neboli vyloučená jiná pigmentovaná morfa, je možné kromě excize použít tekutý dusík, postupné seškrabávání ostrou lžičkou (při seborrhoické verruce je povrch časem drobivý, verukózní), odstranění laserem. Ale jen na základě excize a následného histologického vyšetření je možné diagnózu potvrdit. Morfa u Vás je dost velká, pro obavy z komplikovaného hojení je vhodné zkonzultovat znovu u dermatologa i na některé klinice anebo u plastického chirurga. S krémem Synchro a Immuno od kosmetiky GERnétic mám dobré zkušenosti při aplikaci před a po zákroku, jako prevenci dobrého hojení po některém z výšeuvedených zákroků. Nedoporučovala bych aplikovat krémy s bělícím účinkem na eliminaci pigmentace.