Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Rozhovor se Silvií Buchtovou: Pocit těžkých nohou i křečové žíly mají řešení!

Jistě si vzpomínáte na náš poslední blogový příspěvek. Věnoval se reportáži z ošetření dolních končetin, jíž podstoupila Eva Brixi, šéfredaktorka časopisu Prosperita Madam Business. Dnes článek doplníme také rozhovorem se Silvií Buchtovou, Gerneticienne z Kosmetického studia GERnétic v pražských Řepích a také firemní školitelkou této francouzské kosmetické značky. Věnovat se budeme tématu křečových žil, otoků a zdraví našich nohou. Otázky si nepřipravil nikdo jiný, než samotná Eva Brixi:

Co je pro pocit svěžích nohou lepší – být v pohybu delší dobu s kratšími přestávkami vsedě a třeba s „nohama na stole“, nebo intenzivnější zátěž a delší přestávky na odpočinek?

Ačkoli se může zdát, že posilovna a intenzivní krátkodobý trénink může být ideální, v případě našich nohou to tak úplně není. Doporučuje se spíše každodenní běžná fyzická aktivita, zejména cyklistika, chůze, plavání a další činnosti, které se vyznačují plynulým rytmickým pohybem. Pohyb, kde dochází k prudkým nárazům a případně přetěžování cév nelze pro optimální zdraví dolních končetin doporučit. Do této kategorie patří například posilování s těžkými činkami, volejbal, tenis, florbal, basketbal, karate a další bojové sporty. Jestli pak pro nohy chcete udělat něco speciálního, pak se několikrát denně vzepněte na špičky, udělejte baletní plié. Zkrátka zařaďte cviky, které povzbudí činnost žilně svalové pumpy. Pro úlevu má dokonce smysl i pouhé nicnedělání s nohama nahoře, tedy když jsou výše než zbytek těla. Lehněte si na zem nebo na postel a nohy si opřete o stěnu. Žilnímu systému výrazně ulevíte.

Doporučuje se zakončit večerní koupel studenou sprchou. K čemu je to dobré?

Studená sprcha zdraví neobyčejně prospívá. Otužuje. Posiluje imunitu, má nezastupitelnou roli v prevenci horních cest dýchacích, jako jsou chřipka a nachlazení. Podporuje krevní oběh. Právě při obtížích s křečovými žilami je to velký pomocník. Končetiny se prokrvují, posiluje se cirkulace krve a také hodnoty krevního tlaku se zlepšují. Také pozitivně ovlivňuje nepříjemnosti s hemeroidy. V organismu během sprchování studenou vodou dochází k akceleraci detoxikačních procesů. Sprchování chladnou vodou urychluje metabolismus, čímž výrazně zlepšuje podmínky pro hubnutí, ale zefektivňuje vlastně veškeré procesy v organismu. Toxické látky se uvolní a tato detoxikace navodí lepší náladu a pocit svěžesti.

Pokud sprchu ještě zdokonalíme tím, že střídáme studenou a teplou vodu několikrát za sebou, rozšíří se kapiláry i kůže. Cévy se střídavě vlivem výkyvů teplot smršťují a rozšiřují, tím se uvolní přebytky minerálů, kožního mazu a nečistot, které pokrývají vnitřní stěnu těchto cest. Pokožka se pročistí, vypne, omládne. Střídavou sprchu však vždy zakončujte studenou vodou.

Co je dobré udělat, když mi jsou na lýtkách vidět křečové žíly – dá se takový defekt nějak napravit?

Příčin vzniku křečových žil může být celá řada – od nedostatku pohybu, nízkého příjmu vlákniny, přes kouření, obezitu, nošení stahovacího prádla, obuvi s vysokými podpatky až po tak banální zvyk, jakým je překřižovat nohy v kotnících nebo si jednu přehodit přes druhou během sezení. Nejčetnějšími a nejzásadnějšími rizikovými faktory jsou genetické predispozice, těhotenství, nadváha a sedavé zaměstnání. Úplně vzniku křečových žil předejít nelze. Důležité je dbát na prevenci, a když se přeci jen tento „defekt“ objeví, začít jej včas a řádně léčit. Zpočátku jde především o konzervativní metody – nošení kompresních punčoch. V těžších případech, kdy onemocnění postupuje, se jedná o chirurgické zásahy, sklerotizaci, farmakologickou terapii a tzv. žilní lepidlo, které je v ČR novinkou.

Mohou křečové žíly souviset se stresem?

Zdravá duše úzce souvisí s vitalitou a pohodou těla. Pohyb je především lékem pro duši, a tedy přínosný i pro ty, kteří jsou genovou výbavou predisponující k určité chorobě, méně ohroženi. Pokud mám tedy odpovědět přímo, pak ano, stres dle mého názoru souvisí s mnoha onemocněními, křečové žíly nevyjímaje.

Jak byste navrhla změnit životní styl těm lidem, které řeší problémy s křečovými žilami? Začít nejprve jídelníčkem?

Přesně tak. Doporučuji začít úpravou stravování. Je třeba, aby jídelníček obsahoval pestrou plejádu potravin. Jedině díky rozmanité skladbě jídla si tělo dokáže zajistit dostatek důležitých živin pro své optimální fungování – minerály, vitamíny, enzymy, aminokyseliny, tuky a sacharidy. K tomu přidejte pravidelný pohyb, velkorysý pitný režim a 7-8 hodin spánku denně. Noste kvalitní oblečení, které neškrtí. Prevence je v tomto případě matka zázraku.

Co byste doporučila těm, kteří nemívají pocit těžkých nohou, nohy jim neotékají, nebolí je, přesto jsou na jejich lýtkách vidět křečové žíly?

Pak hovoříme spíše o estetickém problému. Doporučuji pravidelnou péči s příslušenými produkty a nošení kompresních punčoch. V případě GERnétic se jedná o tělové tonikum Lympho a krém Vasco Artera. Součástí preventivního programu péče pak může být také pravidelná návštěva kosmetického salonu GERnétic, kde se naše kosmetičky mimo jiné specializují na ošetření dolních končetin. Já sama mám tuto proceduru velmi ráda, protože přináší dolním končetinám okamžitou pohodu.

Pokud je člověk po operaci, kdy může přijít na ošetření?

Jestliže dotyčný řešil křečové žíly nebo jiné obtíže související s cévním či lymfatickým systémem operativně, je dobré tělu poskytnout dostatek prostoru pro to, aby se zahojilo, zregenerovalo a obnovilo ve tkáních své fyziologické funkce. Vždy je třeba domluvit se s ošetřujícím lékařem, zda je kosmetické ošetření již vhodné.

Co vás fascinuje na ženském těle?

Tělo je krásné samo o sobě. Nejvíc mne však fascinuje pokožka, je to největší lidský orgán a má mnoho úžasných vlastností. Základem požitku z ošetření je pak právě to, že kůži jako profesionálové v oboru kosmetiky dopřáváme velmi promyšlené doteky, tím ji stimulujeme, aby si z použité kosmetiky vzala všechny důležité aktivní látky. Prostřednictvím doteků vlastně dokážeme s tělem komunikovat.

S láskou pro čtenářky a čtenáře blogu GERnétic připravily

Eva Brixi a Kateřina Šimková