Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Rozhovor s kosmetičkou GERnétic Mgr. Ivou Kleinerovou z Hradce Králové

Profese kosmetičky zahrnuje mnohá povolání a vlastnosti člověka, které jsou pro tuto krásnou práci důležitým předpokladem k úspěchu. V první řadě musí mít kosmetička ráda lidi, dotýká se jich, naslouchá jim. Musí rozumět fyziologii člověka, umět číst na pokožce, ale i v duši. Znát dobře produkty a jejich účinky po aplikaci. Být empatická a vyrovnaná. Zároveň být dobrou obchodnicí, marketérkou, zvládat legislativu a třeba i design salonu. Mít vše dobře promyšlené, plánovat, a přitom být stále nadšená a usměvavá. 

Mnohé kosmetičky GERnétic takové jsou a setkání s nimi je radost. Patří mezi ně i nová Gerneticienne, půvabná dáma z Hradce Králové, Mgr. Iva Kleinerová. Drobná černovláska s francouzským šarmem vás okouzlí na první pohled. V jejím salonu se cítíte vznešeně a vítaná. Odcházíte s pocitem opečované pleti i duše a těšíte se na další setkání.

Jak jste se stala kosmetičkou?

Chtěla jsem jít na školu pro kosmetičky už z osmičky, ale rodiče si přáli, abych studovala na vysoké škole. Vlastně jsem ani neprotestovala a vystudovala vysokou školu humanitního směru. Ke kosmetice jsem však měla stále blízko. Při studiu jsem si na brigádách přivydělávala prodejem kosmetiky v Tescu nebo pomáhala kamarádce v kosmetickém salonu. Byly to moje první zkušenosti, které mi v začátcích podnikání hodně pomohly.

V sociální oblasti jsem po studiu nějakou dobu pracovala. Později jsem si udělala rekvalifikační kosmetický kurz. To se mi hodilo, protože po mateřské jsem se už do práce „od-do“ nechtěla vrátit, abych se mohla věnovat dětem a rodině. Zkusila jsem si práci kosmetičky nejdříve u kamarádky, ale nějak nám to spolu neladilo. A tak jsem se vydala svou cestou a našla si vlastní prostory v Rezidenci Šatlava.

A vybudovala si sama krásný salon, ve kterém jste dodnes…

Začínala jsem při mateřské pracovat jen v pátek a postupně, jak děti rostly, přibírala další klientky a věnovala jejich péči více času. Ale vždy tak, abych v pohodě zvládala jak salon, tak mohla rozmazlovat svoji rodinu. Ta je mi velkou oporou. Manžel mi věří a podporuje mě na mé cestě v podnikání. Je prima se každý den posouvat dál a nemít každý den stejný.

Všechno se mi krásně pospojovalo. Při povolání kosmetičky mohu využít i svoje zkušenosti z práce na Lince důvěry a v manželské poradně. Často stačí naslouchat. Klientky se na lehátku uvolní a řeknou spoustu informací, které třeba nemají komu svěřit. Mají pocit, že tady můžou. Je to o velké důvěře. Často mi v myšlenkách naběhnou postupy, které fungovaly na Lince důvěry. To člověk nezapomene. Líbí se mi, že mohu pomáhat na pleti i na duši.

Dnes máte řadu stálých klientek. Chodí k vám manažerky, doktorky, soudkyně…

Mám přes 60 klientek, které ke mně chodí pravidelně. Vytvořila jsem jim plány krásy. Jsou objednané na půl roku dopředu. Ráda bych však měla pro sebe kromě víkendů volné čtvrtky. Ale to se mi zatím úplně nedaří… třeba přišla servírka z vedlejší restaurace, že si uvědomila, jak jí pleť stárne, a že je načase s tím něco udělat. Nedalo mi to a nabídla jsem jí čas ve čtvrtek, který jsem si vyhradila jako volno pro sebe. Ale mám radost, že je spokojená. Přiznám se také, že kvůli mému plánovanému systému péče nejsem úplně operativní. Na jednu stranu mi to dává jistotu a perspektivu v mém podnikání, na druhou stranu je obtížné flexibilně reagovat na změny, např. když se mi z nějakého důvodu klientka omluví, jsem jí schopna nabídnout náhradní termín až za měsíc.

Proč k vám do salonu vaše klientky přicházejí? Co s nimi řešíte nejčastěji?

Jednoznačně vrásky a pigmentové skvrny. Moje klientky jsou většinou dámy čtyřicet plus. Ale chodí za mnou i jejich patnáctileté dcery, první úprava obočí, péče o mladistvou pleť. Spíše nahodile, před tanečními, jako dárek k narozeninám. Sama mám 12letou dceru a ta ode mne očekává velké výsledky. Jsem zvědavá, jak se s tím i díky kosmetice GERnétic popasujeme. „Mami, přeci mě jen tak nepustíš. Co mi uděláš s tou velkou červenou boulí na čele…“, to je pro mě velká výzva. Učím obě dcery základům pěstící péče, zdůrazňuji jim především nutnost čištění pleti. I u svých klientek se vždy zajímám, jak o pleť pečují, čím se doma odličují. Odličování je zkrátka základ.

Ve svém salonu si žiji v takové komfortní bublině. Dnes nemám klientku, která by mě nebavila. Mám klientky samé fajn ženské, na které se vždycky těším. Je úžasné, když si můžete klientky vybírat a jste v práci v pohodě.

A jak se na své klientky připravujete?

Máme doma s manželem v neděli večer dvě hodiny pracovní. On se věnuje svému podnikání, já se pečlivě připravuji na své klientky, které ke mně přijdou v následujícím týdnu. Chystám si takové taháky na papír, protože karty klientek mám v počítači. Na těchto tahácích mám podrobně popsáno, co má klientka doma za přípravky, co jsme dělaly minule. V lednu jim třeba dělám statistiku, jak často vloni chodily, čeho jsme dosáhly, dostanou ode mne hvězdičky jako pochvalu. Dále si poznamenám, co jim chci při salonní péči aplikovat, jaké dostaly minule vzorky, ale třeba i to, že klientce vadí při aplikaci masky gáza nebo nemá ráda příliš teplo. Takové taháky jsou užitečným pomocníkem, protože si nemůžete všechno pamatovat. Chci být dobře připravená, aby byla klientka spokojená a dosáhly jsme očekávaných výsledků. Velmi mě to baví, jsou to mé plány krásy – jsou o tom, co chce klientka řešit a co proto potřebujeme v salonní i domácí péči udělat. Jedna klientka řeší vrásky, druhá pigmentové skvrny, jiná se chce posunout tímto směrem… Této se líbí oddych a je spokojená, když nemusí nic řešit a jen se oddá mým dotekům. Každá klientka je jiná. Mám ráda řád, pak jsem v klidu a mohu se na práci soustředit. Držím si půlhodinové pauzy mezi jednotlivými klientkami, protože jsem zjistila, že oceňují diskrétnost. Že nikoho nepotkají a jsem tu po celé ošetření jen pro ně. Co oceňuji na mých klientkách já, je to, že se mi stává velmi výjimečně, aby klientka nepřišla nebo se neomluvila. Je to zkrátka o dobrých vztazích.

A čeho si na sobě nejvíc ceníte Vy sama?

Baví mě to, a je to víc než jen práce. Jsem precizní a pečlivá a nemám tendenci nic ošidit. Vše plánuji. Je to koníček, který mě dobře živí. Jsem vděčná, že klientky oceňují mou péči a jsou ochotné za to zaplatit. Cením si své kosmetické masáže, kterou (jak říkají) mám úžasnou. Vycházím z jógových principů, různě střídám tempo, tlaky… Jedním tahem pleť protahuji, dalším svaly pracují. Dělám masáž asynchronně, tzn. že rozjedu ruce každou jinam, tím zmatu mozek, který neví, kterou ruku hlídat, přestane se soustředit a vypne. To je žádoucí hlavně, když potřebuji, aby se klientka rychle uvolnila a já se na ni mohla plně soustředit.

Máte mezi přípravky GERnétic osobního favorita?

V listopadu jsem byla na školení u paní Kimlové. Odlíčila mě a řekla, že potřebuji sjednotit barevně pleť, a že mi doporučuje do péče zařadit depigmentační krém Crème Éclaircissante. Poslechla jsem ji a mám z tohoto přípravku velmi dobrý pocit. Jsem nadšená z jeho textury. Už jsem ho zařadila do plánu krásy i dvěma mým klientkám, a tak se těším, až přijdou příště, a řeknou mi, jak jsou s ním spokojené. Moje pleť je moje vizitka, a proto si ji velmi opečovávám, a věřím, že je to vidět. Volala mi nedávno jedna klientka, že ke mně chce chodit na ošetření. Pamatuje si mě prý ze školky, že už tam jsem měla krásnou pleť. To mě velmi potěšilo.

Krásná již od školky, to je na titulek článku. Máte velmi hezkou pleť, kterou si udržujete. Asi to tak bylo vždy…

Mám takovou vtipnou příhodu. Vzpomínám si, jak jsme si se sestrou hrály jako malé na líčení. Sestra mi natřela silnou vrstvu Nivey na oční víčka. Měla jsem je od krému úplně bílá. Nemohla jsem ani odlepit oči, ale byla nadšená, že mám oční stíny. Dostala jsem však zánět spojivek. Maminka se zlobila a všechny krémy mi vyházela. Když mi to vyprávěla, vzpomínala, jak doktorka nechápala, z čeho mám tak silný zánět. Maminka jí odpověděla: „Tomu byste nevěřila, celou Niveu si napatlala na oči.“ Tak takové hlouposti jsem jako malá vyváděla.

Mnohé klientky na sebe vrství líčidla a zakrývají nepěstěnou pleť…

Ano a je to škoda. Je přeci tak osvobozující, když máte zdravou, a tudíž krásnou pleť. Můžete pak aplikovat na běžné nošení třeba jen tónující krém. I když jsem „make-upová“, velmi mě oslovil Crème GG od GERnétic. Používala jsem ho celé léto a cítila se v něm velmi dobře. Do tohoto stavu ale musí žena dozrát, mít se ráda a investovat do kvalitní péče.

Přeji Vám, ať jste i nadále spokojená a úspěšná a ať Vás tato krásná práce stále baví.

Děkuji za rozhovor.

Andrea Trčková