Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Faktory, které zhoršují mastnou pleť

Mastná pleť je tak trochu společenská kletba. Společnost má zafixováno, že přílišná produkce séba a k tomu se vážící výskyt nedokonalostí signalizují, že se dotyčná osoba nenachází v nejlepší kondici. O to dramatičtěji to posuzujeme, když jde o výběr partnera a hodnocení atraktivity. Mastící se pleť nás tak trochu diskvalifikuje. Co s tím? Pojďme zapátrat po příčinách vzniku obtíží a po faktorech, který stav ještě zhoršují. Když budeme vědět, čemu čelíme, snáze můžeme udělat pozitivní změny.

Sluníčko a teplo

Slunečné počasí, na které se všichni tak těšíme, může být jedním ze spouštěčů, které vedou k nadměrné produkci séba a zhoršení kvality pokožky. UV záření a teplo stimulují kůži k tomu, aby se sama více chránila. Toho dociluje právě kožním mazem. Proto je vhodné do rutiny zařadit speciální kosmetické přípravky na úpravu mazotvorby a také krémy s SPF, které pleti zabezpečí kvalitní ochranu.

Jedním z přípravků, který dokáže zkrotit mastnou pleť bez ohledu na příčinu je také poslední novinka GERnétic matující ampule Shine Control. Jedná se o sérum v ampulích. Aplikuje se jako týdenní kúra. Působí na mechanismy v pleti, které jsou zodpovědné za vyšší produkci séba, nabízí okamžitý a dlouhotrvající zmatňující efekt a především výsledky, které vás budou provázet také týdny po dokončení kúry.

Když nám schází vitamíny a minerály

Mastnou pokožkou naše tělo hlásí, že mu schází některé důležité mikronutrienty. Nejčastěji vitamíny skupiny B, zejména B3, B5, B10. Proto je dobré zařadit do našeho jídelníčku více potravin bohatých na tyto látky, případně si dopřát B-komplex. Svou roli může sehrát také nedostatek vitamínu A, E a minerálních látek jako je zinek nebo MSM.

Vitamín A lze do jídelníčku zařadit prostřednictvím ovoce a zeleniny, kde se nachází ve formě provitamínu, který se v těle na „áčko“ dokáže přeměnit. Mezi zdroje patří mrkev, dýně, rakytník, špenát, rajčata a meruňky. I provitaminová forma s lépe vstřebává za přítomnosti tuků, takže si salát obohatíme o olejovou zálivku a k ovoci si dáme třeba lžičku pupalkového oleje, který mimo jiné dobře harmonizuje hormonální systém. Vitamín E se nachází v kvalitních olejích lisovaných za studena – například slunečnicovém, řepkovém, olivovém – a olejnatých semenech či oříšcích.

Jde-li o zinek, tak jeho skvělým zdrojem jsou dýňová semínka. Ještě lepší jsou pak mořské plody, ryby anebo hovězí maso. MSM je organická sloučenina síry, která je nezbytná pro krásnou pokožku. Bohužel velké množství spotřebujeme na regulaci stresu. A kde MSM najít přirozeně? V mléčných výrobcích, vojtěšce, červené řepě, rajčatech. MSM lze užívat také jako doplněk stravy.

Pozor na vyšší glykemický index

Hodně cukru naší pleti zrovna neprospívá. Studie v posledních deseti letech ukazují na významnou spojitost mezi vyšší mazotvorbou či akné a příjmem potravin s vysokým glykemickým indexem. Takové jídlo způsobí, že brzy po pozření dramaticky vylétne hladina krevního cukru, kterou musí korigovat slinivka břišní vyšší produkcí inzulinu. A někdy se stane, že neustálé zahlcování systému vede až k inzulinové rezistenci, kdy buňky zkrátka už nedokáží odpovídat na běžné hladiny inzulinu a slinivka ho musí do krve uvolňovat až desetinásobek.

A jak vyzrát na glykemický index? Sladkosti vyměníme za ovoce. Bílé pečivo za to s vysokým podílem celozrnné složky. Bílou rýži zkusíme smíchat s černou indiánskou nebo slzovkou (druh obilniny). Těstoviny nahradíme těmi z luštěnin, kuskus quinoou. Do jídelníčku zařadíme více luštěnin. Zeleniny si budeme dopřávat bohaté množství. Taková dýně místo brambor jen tak neomrzí.

 

Hormonální výkyvy

Často se stává, že se pleť zhorší během puberty, po ukončení užívání antikoncepce, po porodu i v těhotenství nebo s nástupem menopauzy. Během dospívání jde především o vyšší produkci pohlavních hormonů včetně testosteronu, který je přítomen v těle chlapců i dívek a v období pohlavního dozrávání je hladina hormonů rozkolísaná. V tomto období života je to celkem běžný jev.

Ale nemusí jít jen o tyto životní epizody. Pleť může také reagovat větší produkcí mazu na fáze menstruačního cyklu. Do poloviny cyklu převažují estrogeny, které přispívají ke krásné pokožce. V polovině cyklu se však jejich množství přirozeně snižuje a tělo produkuje více progesteronu. Ovšem hladina testosteronu v těle zůstává stále stejná, resp. je vzhledem k estrogenům vyšší. A jelikož právě tento hormon zodpovídá za produkci séba, pokožka bývá mastnější a častěji se mohou objevit i nedokonalosti.

Hormonální rovnováha může být narušena z řady příčin. Včetně onemocnění endokrinního systému, jako je hypofunkce štítné žlázy či její zánět, syndrom polycystických ovárií, chybějící část ženského cyklu, nadbytek androgenních hormonů nebo inzulinová rezistence. To vše si ale žádá precizní diagnózu u specializovaného lékaře a úpravy životního stylu, které tělu pomohou se s podobnými stavy snáze vyrovnat. A jde-li o srovnání harmonie pleti, není nic snazšího než na ní postupně pracovat pod dohledem odborné kosmetičky GERnétic.

Nenechte se ovládnout stresem

Kortizol je hormon, který je produkován při stresu. Má za úkol prostřednictvím působení na energetický metabolismus mobilizovat organismus, abychom buď ze stresové situace utekli nebo byli připraveni ke konfrontaci. Vedle toho ale ovlivňuje také produkci mazu v kůži. A tak je přirozenou odezvou na stres také více se mastící pokožka.

Dlouhodobý nekompenzovaný stres pro nás může představovat mnohem závažnější důsledky. Dokáže rozvracet přirozené fyziologické procesy a vytváří prostředí, kde se daří autoimunitním, hormonálním i dalším typům poruch. Takže na mastnou pokožku i prevenci dalších nepříjemných stavů lze vyzrát tím, že se se stresem naučíme dobře pracovat. Pomáhá kvalitní spánek, pravidelný životní rytmus, pohyb, pobyt v přírodě, vyvážená strava, jóga, pravidelná relaxace (i v kosmetickém salonu), meditace i techniky doporučené terapeuty a psychology. A někdy to mohou být také zásadní životní změny, které nám otevřou cestu k větší pohodě, zdraví a kráse.

Kosmetické přešlapy pro mastnou pleť

My všichni, kteří jsme si mastnou pleť či akné někdy za život vyzkoušeli, jsme jako první většinou vždy řešili kosmetiku. Bohužel ne však vždy pod odborným vedením kosmetičky nebo dermatologa. To první, co člověk bez velké erudice a s rozjitřenými emocemi zkusí, je výběr produktů dostupných v drogerii nebo jiných prodejnách. A neuvědomí si, že třeba vyšší obsah alkoholu může problémům pleti ještě přitížit.

Přesně tak. Alkohol nadměrně vysušuje, a tak se pleť tomuto stavu brání další, vyšší produkcí kožního mazu. Je to začarovaný kruh. Navíc může alkohol pleť nepříjemně dráždit a způsobit ještě k tomu vyrážky a zarudnutí. Dalším hříchem, který mastnou pokožku dokáže poznamenat, je až drastické čištění pleti. Příliš časté mytí agresivními přípravky totiž poškodí ochrannou hydrolipidovou vrstvu a její rovnováhu. Pleť se takovému zacházení brání jako v prvním případě. Vyšší mazotvorbou a často rovněž lišeji a vyrážkami. V tomto ohledu jednoznačně platí, že je lepší řídit se radami odborníka, který stav pleti dokáže zhodnotit a dovede navrhnout řešení na míru.

Genetická predispozice

Pokud je někdo náchylnější k mastící se pleti a tento předpoklad podědil ve své genetické výbavě, pracuje se s tím velice těžko, protože ani mnoho dobrých rad nemusí mít zamýšlené výsledky. Ideální je takovou pleť rovnou svěřit do péče odborníkům, kteří budou průběžně sledovat její stav a upravovat péči o ni tak, aby vám přinášela radost, dobrý pocit a výsledky. Další věc je velmi obezřetný přístup k životosprávě, kterou je záhodno si postavit na všech vyjmenovaných bodech: redukce stresu, zdraví pod kontrolou, kvalitní potraviny, dostatečný příjem vitamínů a minerálů, pohyb, dobrá nálada. Žádné jiné zkratky, jak genetickou predispozici překonat, nejsou. My ale díky účinné francouzské kosmetice GERnétic máme s mastnou pletí zkušenosti a společně dokážeme její rozmary zkrotit.

S láskou,
tým GERnétic