Slovenská verze e-shopu kosmetiky GERnétic bude spuštěna v řádu několika dnů. Zákazníky ze Slovenska proto prosíme o objednávání zboží prostřednictvím e-mailu info@gernetic.cz.

Děkujeme za pochopení tohoto dočasného opatření.

Tým GERnétic

Václav Cír: Sezónní plodiny zažehnou lásku v kuchyni, a ještě ušetří peněženku

Václav Cír je tváří, s níž se hosté setkávají na Statku Břežany. Nelze ho však nazývat jen správcem. Starat se bude především o to, abyste si pochutnali. Na projektu, který jsme ohlásili a poodhalili již dvojicí rozhovorů (s Alenou Kimlovou a Richardem Husovským) bude tento navazovat. Sezónní plodiny jsou totiž skvělou vstupenkou do světa vytříbených chutí, jak Václav Cír prozradil.

Využívání sezónních potravin v kuchyni si získává větší prestiž, má šanci zvládnout ho i úplný začátečník?

Je to trend. Bezpochyby. Věřím, že pracovat se sezónní zeleninou zvládne opravdu každý, kdo o tom alespoň trochu přemýšlí. Ukažme si to na třech skupinách lidí. Za prvé jsou to ti, kterým na sezónních plodinách záleží, zajímají se o ně i o výživu. Zjišťují, kdy je čas toho kterého druhu. A nakonec nejde jen o zeleninu, ale také o ovoce. Pak jsou tu malí pěstitelé, kteří sklízejí z vlastní zahrádky, mají to tak říkajíc před očima. A poslední skupina řeší především ekonomickou stránku, tedy cenu. Za zeleninu v sezóně pochopitelně zaplatí menší obnos než mimo ni. Vaření se sezónními plodinami tedy představuje finanční úsporu. Mimo to však také sezónní ovoce a zelenina mají tu nejlepší chuť. Stačí si vzpomenout na rajčata.

Říká se, že je důležité připravovat pokrmy s láskou. Jakou roli hrají pozitivní emoce v kuchařském umění?

Pozitivní emoce při vaření i servírování hrají velkou roli. Na jídle se to projeví. Znát to bude na chuti u člověka, který není profesionál. Kuchař z povolání má správnou chuť pokrmu zažitou, je takzvaně vyvařený, tady obvykle chybu neudělá. Znatelné to bude určitě na způsobu servírování. I když i zde profesionál dodržuje určitá pravidla. Ale když vaříte s láskou je to cítit po všech stránkách. A nakonec je to samé jídlo prostě s přidáním srdíčka něco úplně jiného a výjimečného.

Máte kladný vztah k zelenině nejen jako šéfkuchař, ale také jako strávník? Který druh vás v poslední době nejvíce nadchnul a proč?

Mám velice kladný vztah k zelenině, jako kuchař i jako strávník. Pokrmy ozvláštní vizuálně i chuťově. Možná někoho překvapí, že mám rád všechny druhy zeleniny. Ale u ovoce to tak není. Nevyhledávám jahody. V poslední době mne nejvíce oslovila cuketa. Mám ji rád tepelně upravenou i zasyrova. Způsobů, jak můžete cuketu v kuchyni využít, je opravdu hodně. Této zelenině obecně sluší spíše lehčí a jemnější způsoby úpravy. Čím více do její podstaty zasahujete, tím více ji měníte nejen z hlediska obsahu výživných látek, ale také vzhledem k její přirozené chuti a barvě.

Za rozhovor poděkovala Kateřina Šimková

Fotil David Martinek www.dnaprint.cz  na Statku Břežany www.StatekBrezany.cz