Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Asi týden po dobrání antibiotik se mi začala ložiska zase objevovat, začalo to na krku, do dekoltu a postupně až do třísel.

Vytvořeno dne: 28. 03. 2020

Dotaz:

Dobrý den paní doktorko, vzhledem k současné situaci a nefungujícím dermatologickým ambulancím v mém dosahu, se na vás obracím s prosbou o radu, jak postupovat v péči o pokožku. Dlouho jsem měla od výsevu ložisek klid, troufám si říci, že i několik let. Najednou jsem prodělala uprostřed února angínu, domnívám se, že hnisavou, zřejmě i streptokokovou. Asi týden po dobrání antibiotik se mi začala ložiska zase objevovat, začalo to na krku, do dekoltu a postupně až do třísel. Nyní pozoruji jemný výsev už i na pažích a nohou. Prosím Vás proto o bližší určení druhu lupenky, pokud to dovedete z fotografie určit. Případně jakou formu léčby bych měla podstoupit nebo naopak jaké se vyvarovat. Předem děkuji za Váš čas i odpověď. S pozdravem Gajdošová Zuzana

Odpověď:

Často po infekci/angíně/ dochází k opakovanému výsevu nebo zhoršení lupenky, /u Vás je to nyní forma guttata/. Zhoršení může nastat i sezónně, na jaře nebo na podzim, za určitých podmínek. Je potřeba vyšetřit fokusy, jestli bakterie ještě nezůstává v krku nebo nose. Zhoršení mohou způsobit i jiné příčiny, např. chřipka nebo jiné oslabení organismu, zkažený zub, trávící problémy, stres. Není vhodné pokožku dráždit, noste raději volnější prádlo. Nevhodná je sprcha s ,,drhnutím“ kůže, horká voda. Je vhodná nedráždivá léčba, např. konopné masti na lupenku. Volně koupíte v lékárně masti s bílým ichtamolem, zinkem. Prospěje Vám také koupel v mořské soli, ichtamolu, léčivém olejíčku na lupenku. Strava by měla být nedráždivá, ne moc slaná, pálivá... Posilujte imunitu.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2417