Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Dobrý den. V dětství mě trápil atopický ekzém, pamatuji si i hnisání a mokvání, později samovolně "vymizel" (sem tam se nějaké malé flíčky v loketních jamkách objevili, ale nic, co by mě nějak moc obtěžovalo),

Vytvořeno dne: 17. 09. 2018

Dotaz:

Dobrý den. V dětství mě trápil atopický ekzém, pamatuji si i hnisání a mokvání, později samovolně "vymizel" (sem tam se nějaké malé flíčky v loketních jamkách objevili, ale nic, co by mě nějak moc obtěžovalo), ale v poslední době se mi vrátil, vyzkoušela jsem na něj už spoustu věcí, ale efekt jen krátkodobý. Buď se kůže loupe, což nevypadá vůbec hezky vzhledem k tomu že se mi objevil i na obličeji a rukou což předtím ne, nebo je zčervenalá. (Většinou po namazání něčím.) Byla jsem na kožní, na ruce mi byly dány kortikosteroidy, které ale již odmítám používat. Četla jsem, že většinou problémy mají příčinu uvnitř, a lékaři léčí pouze projev... Tak jsem přemýšlela co mohlo objevení ekzému, a to i na místech kde v minulosti nebyl, způsobit a došla jsem k tomu že by to mohlo být že jsem začala brát lék Duphaston (a Estrofem, který už jsem brala asi 2-3 roky) , beru ho s Estrofemem 10 dní v měsíci, 7 dní měsíci neužívám nic, a zbytek dní pouze Estrofem. Četla jsem v nežádoucích účincích že Duphaston způsobuje kožní vyrážky, tak se chci zeptat zda by to s tím opravdu mohlo souviset? Mám požádat svoji endokrinoložku a gynekologa o vysazení a náhradu nějakým jiným lékem? Děkuji za odpověď. 

Odpověď:

Podle léků / Vaše HST / předpokládám, že řešíte asi problémy menopauzy, neudáváte věk, pokud po konzultaci s Vašimi lékaři tyto léky zaměníte za jiné a potíže se ztratí, bylo by to jednoduché, ale kožní vyrážky mohou mít i jiné příčiny, nemusejí ani souviset s ekzémem v dětství, ale se změněnou imunitou ve vašem věku. Nepíšete, zda nemáte i jiné projevy atopie / kromě ekzému v dětství / např. astma, alergickou rýmu, migrény ... Příčiny mohou být vnitřní, jak si myslíte, ale i z vnějších podnětů, určitá strava, stres ... V kosmetice GERnétic je vhodná mast Synchro, příp. 2-3x do týdne přidat k ní večer masku Immuno v poměru 1: 1. No pokud potíže neustoupí po příp. změně léků, je vhodné znovu podrobnější vyšetření v kožní nebo alergologické ambulanci s cíleným otestováním a doplněním anamnézy.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2074

Další dotazy v poradně: