Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Dobrý den, začaly se mi dít zvláštní věci s nehty, podle internetu se jedná o onycholýzu. Nenašla jsem ale nikde odpověď na tyto otázky:

Vytvořeno dne: 22. 08. 2018

Dotaz:

Dobrý den, začaly se mi dít zvláštní věci s nehty, podle internetu se jedná o onycholýzu. Nenašla jsem ale nikde odpověď na tyto otázky: Když nejde o mechanickou příčinu, bude to přetrvávat, nebo s odrostením nehtu odloučení zmizí? Je vhodné jít s tím k lékaři, když se všude píše, že s tím stejně „nic neudělá“? Obávám se odlomení nehtů v postižených místech – bude tam pak prostě prst bez nehtu? Při domácích pracích se do těch hlubokých míst pod nehty může dostat nějaká infekce – je to případně nebezpečné? Jak je možné tomu zabránit na dalších nehtech – asi měsíc to mám na jednom nehtu, nyní najednou i na dalších dvou? Proč-čím se to zhoršuje? Na palci navíc došlo i ke změně barvy nehtu, vypadá to i na nějaký další, mnou neidentifikovatelný problém… Děkuji za odpovědi. 

Odpověď:

Mohlo by u Vás jít o nehtovou plíseň, také způsobuje onycholýza. Při vyšetření v kožní ambulanci by lékař mohl vzít vzorek a odeslat na mykologické vyšetření, příp. pokud má mikroskop v ambulanci (což nebývá často) postiženou část nehtu přímo vyšetřit. Mykologickým vyšetřením se určí i původce (kvasinka, jiná plíseň, někdy bývá i bakteriální infekce). Při plísni na nehtu se často najde i olupováním na patách nebo v meziprstních prostorách, může se přenést na jiné nehty. Od vyvolání tedy záleží na dalším vývoji. Nehet může odrůst, ale může se i zlomit a odloučit, zůstane nehtové lůžko bez nehtu, které je náchylné k infekci, je třeba ho chránit příp. přelepením leukoplastí s polštářkem. Může se sem dostat infekce hlavně při snížené imunitě, i tehdy je vhodné vyšetření v kožní ambulanci. Tam Vám podrobně vysvětlí, jak se dále chránit, při potvrzení plísně je třeba dodržovat určitá preventivní opatření (dezinfekce obuvi, prádla ...)

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2033

Další dotazy v poradně: