Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Můj partner prodělal Covid 19. Už dříve trpěl na malé flíčky seborey na zátylku. Teď už to má i na obličeji.

Vytvořeno dne: 24. 03. 2021

Dotaz:

Rád bych vás požádal o radu. Můj partner prodělal Covid 19. Už dříve trpěl na malé flíčky seborey na zátylku. Teď už to má i na obličeji. Pracuje ve skelno prašném prostředí. Na kožním mu pořád předepisují kortikoidní masti, které ho až moc vysušují a prý nic jiného není. Proto bych vás chtěl požádat o radu, zdali opravdu neexistuje žádná jiná možnost alespoň na zmírnění.

Odpověď:

Seboroická dermatitida se v akutní fázi léčí kortikoidy proto, že jejich účinek je rychlý a je potřeba pokožku zklidnit.
Obvykle ale dermatologové po odeznění akutní fáze nasazují i jiná léčiva. Pokud nejste spokojeni s postupem Vašeho dermatologa, máte možnost vyhledat jiného lékaře.
To, že Váš přítel prodělal Covid 19, nejspíš přispělo k tomu, že se mu stav pokožky zhoršil. Nejde však o přímou souvislost právě s Covidem. Pokud člověk prodělá i nějaké jiné onemocnění, může to mít vliv na stav jeho pokožky. Vzhled kůže bývá odrazem stavu vnitřního organismu.
Ke zklidnění pokožky přispívají např. obklady nebo oplachování chladným odvarem z řepíku lékařského, 1-2x denně. Nechat působit cca 30minut, opláchnout čistou vodou a dobře osušit. K sušení je dobré používat jednorázové ručníky nebo kosmetické kapesníky, předejde se tak případné infekci, protože na podrážděné pokožce se mohou usazovat různé mikroorganismy a způsobovat tak zhoršení stavu. Sušení provádět lehce, kůži nedřít. Na promazávání může Váš přítel vyzkoušet čisté bambucké máslo.
Při léčbě SD je potřeba být trpělivý, vyvarovat se zvýšenému stresu, dráždivých, příliš kořeněných jídel. Pleť je potřeba 2x denně čistit, na tento typ pokožky se osvědčily tzv. hydrofilní oleje.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2453

Další dotazy v poradně: