Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Před šesti týdny jsem navštívila kožní lékařku s několika pupínky v oblasti břicha - občas lehce svědily nebo jakoby píchaly.

Vytvořeno dne: 23. 02. 2021

Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem - prosbou o radu. Před šesti týdny jsem navštívila kožní lékařku s několika pupínky v oblasti břicha - občas lehce svědily nebo jakoby píchaly, hlavně v počátku (žádné výrazné svědění ani nutnost se neustále škrábat jsem neměla, v noci klidný spánek). Pohledem mi diagnostikovala zřejmě svrab, mě a manžela přeléčila 3 dny sirnou mastí. Vše jsem důkladně uklidila, převlékla, vyprala, přežehlila... po několika dnech se mi pupínky dělaly dále, přeléčila jsem se ještě Infectoscabem. Opět důkladný úklid. Opět sem tam pupínek - na boku, na ruce, mazala jsem sirnou mastí. Po dalších 4 týdnech se udělaly synovi 3 pupínky na noze a dceři 4 pupínky na rameni. Šla jsem vystrašená opět ke kožní lékařce (dětem mezitím pupínky zmizely - mazala jsem jim je sirnou mastí a Infectoscabem), tentokrát nám dala sirnou mast pro celou rodinu, ať se tedy přeléčíme a nesvědivé pupínky ať neřeším a ťupkám si je sirnou mastí. 
První den po léčbě jsem si všimla, tentokrát v kolenních jamkách, pupínků, mazala jsem si je několik dní sirnou mastí a Lipobase, z kolenních jamek pupínky částečně zmizely, zůstaly jsem na okrajích a pár se mi jich udělalo s rozestupy nad kolenem vzadu a uvnitř stehna. Některé pupínky občas lechtají, některé vůbec. Někdy jsou červené, někdy rozpité, jindy bílé. Rozhodně se nejedná o úporné svědění, o jakém jsem se dočetla v souvislosti se svrabem. Již měsíc nejím nic kyselého a týden užívám probiotika a peru v prášku Jelen - byl mi doporučen pro případné alergiky. Mám stále vysušenou kůži, místy šupinky, na to jsem dříve vůbec netrpěla, mám smíšenou až mastnou pleť, sklony k akné. Na bocích mi kůže dokonce jakoby popraskala (po umývání sprchovým gelem s TeaTree olejem). Může to být opravdu svrab a nesvědit? Případně co jiného by to mohlo být? Jak déle postupovat? Již to řeším šestý týden a jsem zoufalá. Děkuji

Odpověď:

Opravdu to vypadá na svrab. Zákožka svrabová si v kůži buduje cestičky, takže je na ní patrný vstup a výstup = dva pupínky blízko sebe. Co se týká svědění, kůže podrážděná svrabem svědí, ale nemusí to být vždy nijak výrazné. Nejvíce svědí v noci a v teple, to je zákožka nejaktivnější. Jestliže se pravidelně myjete a sprchujete, svrab se tolik nerozšíří. Zbavit se ho, je  poměrně dlouhodobá záležitost. Trvá to i několik měsíců, rychle se množí. Píšete, že máte kůži přesušenou. Mohly to způsobit přípravky proti svrabu. I dlouhodobé používání sprchového gelu s Tea Tree mohlo přispět k přesušení kůže. Vaše kůže nemá dobrý hydrolipidový film, kterým se brání proti vysychání. Je potřeba, abyste si pokožku po každém mytí dobře promazala. Můžete používat např. bambucké máslo. Příjemný film si na kůži vytvoříte např. tak, že si dáte do koupele bílý dětský olej nebo si v ní rozpustíte čisté bambucké máslo. Také si pomocí dětského oleje můžete vytvořit mycí emulzi při sprchování. Pro namydlení používejte pouze tuhé dětské mýdlo. Dále je potřeba, abyste ručníky měnila každý den, alespoň po dobu výskytu pupínků. Při jejich praní používejte program s vyvářkou. Nebo můžete používat jednorázové ručníky, které po použití vyhodíte. Každý člen rodiny by měl mít svůj. Zrovna tak ložní prádlo je potřeba často měnit. Na kožní problémy skvěle působí bylinka řepík lékařský. Můžete si z něj udělat odvar a potírat si s ním podrážděná místa nebo si ho přidat do koupele. Z dermokosmetiky Gernétic bych Vám ráda doporučila krém Synchro, má široké možnosti využití při ošetřování obličeje i těla. Slouží k hluboké regeneraci, k potlačení, nebo vyřešení různých kožních problémů, pomáhá zvyšovat celkovou imunitu a obranyschopnost organismu. Může ho používat celá rodina od miminek po seniory. 

Byla pro Vás tato informace užitečná?

2451

Další dotazy v poradně: