Oficiální stránky distributora GERnétic pro ČR a SR

Vážená paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o Váš názor. Dcera nyní 14 měsíců má od 1.-2. měsíce na dlaních ručiček a chodidlech u nohou, červené flíčky a některých místech až pupínky, takové vodnaté a vrásčitou kůži.

Vytvořeno dne:

Dotaz:

Vážená paní doktorko, ráda bych Vás poprosila o Váš názor. Dcera nyní 14 měsíců má od 1.-2. měsíce na dlaních ručiček a chodidlech u nohou, červené flíčky a některých místech až pupínky, takové vodnaté a vrásčitou kůži. Konzultovali jsme to s paní doktorkou na pediatrii a také u dermatologa, nikdo netuší o co by se mohlo jednat. Paní doktorka na kožním nám říkala, že to bývá většinou reakce na mytí nádobí (mycí prostředek), ale že u takto malého dítěte těžko říct. Je pravda, že já na něco podobného trpím, mívám to rukou právě z mytí nádobí. Dcerce se to za celou dobu ani na čas neztratilo a hrozně ji to svědí. Zkouším mazat konopnou mastí, různými krémy, fenistilem, ale žádný výsledek. Trápí nás to obě dvě, dcery je mi líto, protože se v noci neustále budí a snaží se nožičky o vše možné kolem drhnout a já ji nemohu nijak pomoci. Budu ráda za jakoukoliv Vaši reakci. S pozdravem a přáním hezkého dne Víchová 

Odpověď:

Pravděpodobně se jedná o určitý typ ekzému, jestli na něj trpíte i Vy, možné jsou v rodině přítomné i jiné projevy atopie (astma, migréna, kopřivka,…) přesně by se dala stanovit diagnóza až z histologického vyšetření postihnuté pokožky, což je ale u tak malého dítěte problematické a pro dítě stresující. Zkuste namočit 2x denně ručičky a potom nožičky do koupele připraveného z půl litru převařené vychlazené vody s lžící octa a natřít mastí (zinková, ichtyolová-na předpis, měsíčková). Zkuste vysledovat, jestli se svědění zhoršuje po některém jídle, i když píšete, že se to vůbec neztratilo. Někdy bývají takovéto projevy spojené s hlísticemi, vhodné je i základní krevní vyšetření u dětského lékaře. Při přetrvávání obtížností doporučuji vyšetření u alergologa, imunologa.

Byla pro Vás tato informace užitečná?

1965

Další dotazy v poradně: